Wystawa Śląskiego Klastra Dizajnu w Mediolanie

Od 14 do 19 kwietnia w Mediolanie odbędzie się wystawa polskiego wzornictwa zorganizowana przez Śląski Klaster Dizajnu. 13 marek zaprezentuje swoje projekty w ramach festiwalu Ventura Lambrate

Już po raz drugi w Mediolanie zobaczyć będzie można firmy skupione w Śląskim Klastrze Dizajnu. Rozpoczynający się w kwietniu mediolański tydzień dizajnu to jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Swoje produkty prezentują marki oraz czołowi projektanci wzornictwa przemysłowego. Koordynatorem wystawy Klastra jest Zamek Cieszyn – instytucja na co dzień promująca dizajn w Polsce, która do współpracy kuratorskiej zaprosiła Marcina Mońkę i Grupę Wzorro. Wystawa prezentowana będzie podczas festiwalu Ventura Lambrate uznawanego za część kuratorską tygodnia dizajnu. Ekspozycja Śląskiego Klastra będzie jedną z nielicznych zbiorowych wystaw z naszego kraju.

Coraz ważniejszą rolę w województwie śląskim odgrywają nowe technologie i sektor kreatywny. Ekspozycja ma zaprezentować kilka kluczowych elementów charakterystycznych dla firm, instytucji i projektantów zrzeszonych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Główna narracja wystawy skupiona będzie wokół tematów produkcyjnych i technologicznych. W Śląskiem doświadczenia z przemysłem są bardzo bogate – a uczestnicy klastra są spadkobiercami różnorodnych procesów, technologii wynalazków, poszukiwań i zastosowań. Właściwością wielu z nich jest dziedzictwo rzemieślnicze, wciąż wspierające się o pracę ludzkich rąk. Ekspozycja zaprezentuje zarówno surowce, procesy, jak i nowe, gotowe produkty. Zmierzy się również z tradycyjnymi materiałami, które mogą znaleźć nowe zastosowanie we wzornictwie.

„Na Śląsku nadal mamy mistrzów rzemiosła i małe zakłady produkcyjne, w których najcenniejszą wartością jest praca rąk. W takich miejscach czerpie się z doświadczeń pokoleń i korzysta z lokalnych zasobów. W takich miejscach jest też otwartość na eksperymenty z technikami, materiałami… A przedmioty mają swoją historię, nie są masowymi wytworami anonimowych wykonawców pracujących gdzieś na drugim końcu świata. Nasza wystawa pokazuje nie tylko finalne produkty, ale opowiada też o tym, jak i z czego one powstają, kto i gdzie je robi. Bo w tym tkwi siła regionu, to nas wyróżnia i tym chcemy się chwalić” – mówi Marcin Mońka, kurator wystawy Śląskiego Klastra Dizajnu.


Dane kontaktowe

SWIG DELTA PARTNER
Zamkowa 3A/1
43-400 Cieszyn

Tel./faks: (33) 851 44 81
Tel. (33) 851 44 82
e-mail: biuro@deltapartner.org.pl

Formularz kontaktowy

Akceptuje przetwarzanie danych zgodnie z Polityką Prywatności